Náučný chodník Prosiecka-Kvačianska dolina
Kvačany - Prosiek - Prosiecka dolina - Svorad - Veľké Borové - dolina Borovianka - Oblazy - Huty - Kvačianska dolina - Kvačany.
Prosiecka a Kvačianska dolina boli v roku 1992 spojené do náučného chodníka. Návštevníci môžu nastúpiť na túto približne 6-hodín trvajúcu túru z Kvačian, Prosieka, Hút či Veľkého Borového.
Vychádzajúc z Kvačian je potrebné prejsť popod vrch Hrádková po žltej značke do Prosieka. Prosiecka dolina je bohatá na skalné útvary rôznych tvarov. Nájdeme tu romantický vodopád, zažijeme dobrodružstvo na rebríkoch v skalných tiesňavách a skončíme na zelenej lúke Svorad, kde sa spokojne pasú kravy.
Hneď na úvod vás čaká asi najpôsobivejší úkaz celej doliny - Vráta. Ide o dve vysoké skalné steny stojace oproti sebe. Pomedzi ne preteká zurčiaci potôčik, ktorý túto nádheru vytvoril. Chodník vedie korytom potoka, ktorý sa na začiatku doliny tratí v podzemí a na konci opäť vyviera. Tento proces si návštevník môže ozrejmiť na informačných paneloch, ktoré ho sprevádzajú. Všade navôkol vás sprevádza nádherná príroda s pestrými skalnými útvarmi.
Z oddychového miesta Sokol je možné odbočiť a pozrieť si 20 m vysoký vodopád Červené piesky a ďalej pokračovať smerom ku skalnatej časti doliny. Tieto skalné rokliny je potrebné zdolávať rebríkmi, ktoré však majú pevnú konštrukciu, takže je to úplne bezpečné. Prekvapením pre každého je prítomnosť železničných koľajníc zabudovaných v skalnatých bralách. Ide o pozostatok starej cesty pre vozy. Zdá sa až neuveriteľné, že v minulosti cez tento pomerne neschodný terén premávali dokonca vozy. Zdolajúc túto skalnatú časť, dostávame sa na lúku Svorad, ktorá vás nadchne svojou atmosférou. Je možné pozorovať tu pastvu dobytka, ktorý je v lete ustajnený na miestnom salaši a potom sa občerstviť v obci Veľké Borové. Odtiaľto môžete pokračovať v náučnom chodníku na Veľké Borové, prípadne obohatiť vašu túru výstupom na Prosečné. Môžeme tiež odbočiť do doliny Liptovskej Anny.
Dolinou Borovianka sa dostaneme až na Oblazy, ktoré sú známe dvoma pôvodnými vodnými mlynmi (Brunčiakovský a Gejdošovský). Dobrovoľníci spravujúci túto kultúrnu pamiatku vás radi poinformujú o ich histórii a spôsobe fungovania. Z Oblazov je to už iba 90 minút Kvačianskou dolinou do Kvačian - východiska tejto túry. V Kvačianskej doline ešte môžeme absolvovať výhľad z Roháčov, pohľad do rokliny z Kobylín alebo vidieť podobizeň Jánošíka akoby vytesanú do skalného brala.
Po návrate z tejto stredne náročnej túry môže každý návštevník skonštatovať, že absolvoval trasu plnú prírodných pozoruhodností, videl ukážku vzácnej ľudovej architektúry, spoznal rázovitosť malebných liptovských dediniek a to všetko počas relatívne krátkeho času.