Lodný mlyn Kolárovo
Plávajúce (lodné) mlyny mali podobné konštrukcie a pracovali na rovnakých princípoch ako klasické vodné mlyny. Rozdiel pozostával len v umiestnení hnacieho, prevodového a mlecieho zariadenia, ktoré sa nachádzali na dvoch pevne spojených lodiach kotviacich na vodných tokoch. Konštrukcie lodných mlynov pochádzajú ešte z Byzanskej ríši.
Tento mlyn je po komplexnej rekonštrukcii, má pevnú konštrukciu umiestnenú na oceľových plavákoch, aby odolal ľadovým krám, nárazovým vlnám z prechádzajúcich lodí i storočnej vode. Zároveň je konštruovaný tak, aby uniesol nielen technické zariadenie a mlynára, ale aj celú skupinu návštevníkov. Pri jeho rekonštrukcii sa dôraz kládol na zachovanie pradávnych technologických postupov a verné vyobrazenie technického vybavenia mlyna.
Pozostáva z troch častí. Prvou je mlynské koleso so šírkou 5 m, ktorého dômyselné uloženie zabezpečuje jeho stály ponor, a teda nepretržite optimálne využívanie vodnej energie. Na väčšej lodi je uložený prevodový mechanizmus, čo je ďalšia časť technického vybavenia mlyna. Poslednou sú samotné mlynské kamene uložené v drevenom obale – lube. Rôznymi nastaveniami je možné získať múku rozdielnej hrúbky či krupicu. Keďže podobné konštrukcie vyžadovali dobré a presné technické myslenie, sú mlynári, ktorí si tieto mlyny sami stavali, právom pokladaní za priekopníkov technickej inteligencie.
Dnes sa lodný mlyn v Kolárove využíva na ekologickú výučbu detí a mládeže. V prípade záujmu o jeho prehliadku je potrebné kontaktovať Slovenský zväz ochrancov prírody a krajiny – ZO Drop v Kolárove (tel.:035/ 777 20 45).