Bardejov
Prvé písomné zmienky o Bardejove siahajú do 13. storočia, o dve storočia nato mesto zažilo vrchol hospodárskeho rozvoja najmä vďaka výrobe plátna, ktorej sa intenzívne venovali jeho obyvatelia. Mesto malo s priľahlými liečivými kúpeľmi aj mlyny, pivovar, teheľňu, jatky, mestskú váhu a bolo strediskom obchodu a remesiel.
Najdôležitejšia časť Bardejova je centrum tvorené pozdĺžnym námestím s významnými urbanisticko-architektonickými, umelecko-historickými a kultúrnymi stavbami. Medzi najvýznamnejšie pamiatky patrí gotický kostol svätého Egídia zo 14. st., gotické meštianske domy, kostol sv. františkánov, grécko-katolícky kostol, mestské opevnenie a súbor bývalých židovských kúpeľov, synagógy, hospodárskych a obytných stavieb. V strede námestia pozornosť zasluhuje mestská radnica z roku 1511. V jej priestoroch bolo už v roku 1907 otvorené Šarišské múzeum.
K Bardejovu sa neodmysliteľne viažu neďaleké kúpele. Okrem liečenia, rekreácie a oddychu od bežného života pozývajú návštevníkov aj na prechádzku minulosťou. V ich komplexe sa totiž nachádza najstaršia exhibícia ľudovej architektúry na Slovensku. Na ploche jeden a pol hektára bolo premiestnených tridsať drevených budov, obytných domov a hospodárskych stavieb. Jednoduché avšak o nič menej významné objekty skanzenu sú dva drevené kostolíky z 18.st. Pochádzajú z obcí Zboj a Mikulášová. Príjemným spestrením letnej turistickej sezóny v kúpeľoch bývajú vystúpenia folklórnych skupín, spevákov, tanečníkov a hudobníkov. Zaujímavé podujatia sa konajú na Deň hrnčiarov, Šarišskú nedeľu a Deň umení.